KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Maria Braun'un Evliliği

Maria Braun'un Evliliği

Sinema

BİLET AL

Tarih22 Mart 2023

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Maria Braun'un Evliliği (Die Ehe der Maria Braun)

Yönetmen: Rainer Werner Fassbinder

Senaryo: Peter Märthesheimer, Pea Fröhlich (Rainer Werner Fassbinder'in bir fikrinden yola çıkarak…)

Oyuncular: Hanna Schygulla, Klaus Löwitsch, Ivan Desny, Gisela Uhlen, Elisabeth Trissenaar, Gottfried John, Hark Bohm

Batı Almanya / 1979 / Renkli

Dil: Almanca, İngilizce / Türkçe Altyazılı

Süre: 120 dk.

Sene 1943... Maria ve Hermann evlilik yemini ederken bir hava saldırısı devam etmektedir. Bombalar altında evlendiği asker kocasını tekrar cepheye uğurlayan Maria, savaş bittikten sonra onun yolunu gözler. Diğer yandan annesi ve dedesiyle yaşayan genç kadının evi geçindirmesi gerekir. Kocasının öldüğü haberini aldıktan sonraysa her şeye daha pragmatik yaklaşır. Maria Braun'un başarılı bir iş kadınına dönüşeceği yolculukta ilk önemli dönemeç de böylece gerçekleşir. Fakat beklenmedik bir anda Hermann geri döner.

Fassbinder'in Batı Almanya üçlemesinin ilk filmi olan Maria Braun'un Evliliği, II. Dünya Savaşı sonrasındaki ekonomik mucize dönemine odaklanır. Film bir kadının başarı öyküsünü anlatır, ancak duygularını ve gerçek aşkını bastırarak başarıya ulaşan bir kadındır Maria Braun. Başka bir deyişle hem güçlü bir kadın hem de trajik bir figür, yani tipik bir Fassbinder karakteridir. Yönetmenin favori oyuncularından Hanna Schygulla da bu karakteri başarıyla canlandırır.

Gösterime girdiği yıl Almanya'da müthiş bir gişe başarısı elde eden Maria Braun'un Evliliği, François Truffaut'dan Thomas Elsaesser'e ya da Roger Ebert'a pek çok yönetmen, sinemacı, akademisyen ve eleştirmenin hayranlığını kazanmıştır. Fassbinder'in en kolay içine girilebilir ama aynı zamanda en karakteristik filmlerindendir. Bunda Schygulla'nın ödüllü performansı kadar, Fassbinder'in klasik anlatım tekniklerini başarıyla uygulaması ve filmin stilize görselliğinin de etkisi büyüktür.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.