KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Nefret

Nefret

Sinema

BİLET AL

Tarih08 Aralık 2023

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Nefret (Le mépris)

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Senaryo: Alberto Moravia, Jean-Luc Godard

Oyuncular: Brigitte Bardot, Michel Piccoli, Jack Palance, Giorgia Moll, Fritz Lang

Fransa, İtalya / 1963 / Renkli

Dil: Fransızca, İngilizce, Almanca, İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 102 dk.

Türkçeye Küçümseme adıyla çevrilen, 1954 tarihli Alberto Moravia romanı Il disprezzo’ya dayanan filmde Fransız oyun yazarı Paul Javal, Alman yönetmen Fritz Lang’ın çektiği Odysseia uyarlamasını beğenmeyen Amerikalı yapımcı Jeremy Prokosch’un daveti üzerine filmin senaryosu üzerinde çalışmak için, güzel eşi Camille ile birlikte setin bulunduğu Capri’ye gider. Yapımcı, Camille’e olan ilgisini gizlemezken genç kadın, eşinin bu durum karşısındaki tepkisizliği nedeniyle onun sevgi ve bağlılığından şüphe duymaya başlar ve Paul’e sevgisi nefrete, çatışma ise film içinde bir filme dönüşür.

Nefret, aynı zamanda, film biçiminde bir mektuptur. Tıpkı Serseri Âşıklar gibi Godard’dan Anna Karina’ya yazılmış, hem onu hem kendini suçlayan, kafası karışık fakat öfke dolu bir mektup. Öyle ki Michel Piccoli, Paul ve Camille’i kendilerini Godard ve Anna Karina yerine koyarak oynadıklarını söyler. Film içinde filme uyarlanan Odysseia’ya paralellik de göze çarpar: Paul Odysseus, Camille Penelope, Jeremy is Poseidon’dur.

Öte yandan, yapımcılar da Godard’ın öfkesinden payını alır. Filmdeki Amerikalı yapımcı Jeremy’nin “Beni kandırdın Fritz! Senaryo böyle değil!” diye köpürdüğü sahnenin bir benzeri çekimler sırasında yaşanır. Nefret’in yapımcıları, Brigitte Bardot’yu oynadığı hâlde çıplak sahne çekmeyerek onları kandırdığı gerekçesiyle yönetmene çıkışırlar. Godard da bunun üzerine meşhur ilk sahneyi çeker. Bardot çıplaktır ama Godard yapımcılara istedikleri erotizmi vermez. Godard’ın yapımcılardan intikamı bununla kalmaz. Jeremy karakteri sürekli yanlış alıntılar yapar, bir yandan da kendini tanrı gibi görür. Lang’ın ise “CinemaScope insanlara göre değil, yılanlara ve cenazelere uygun” sözü, Godard’ı filmi CinemaScope çekmeye zorlayan yapımcılaradır. Film CinemaScope’la çekilse de yönetmen iki karakteri aynı anda aynı karede görmeyi reddeder. Büyük bütçeli bir film çekmenin nasıl olduğunu merak eden Jean-Luc Godard merakını böylece gidermiştir. 

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.