KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

No Home Movie

No Home Movie

Sinema

BİLET AL

Tarih07 Nisan 2024

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

No Home Movie

Yönetmen: Chantal Akerman

Senaryo: Chantal Akerman

Oyuncular: Chantal Akerman, Natalia Akerman, Sylvaine Akerman

Belçika, Fransa / 2015 / Renkli

Dil: Fransızca, İngilizce, İspanyolca / Türkçe Altyazılı

Süre: 113 dk

Çölde yalnız bir ağacın görüntüsüyle açılan No Home Movie için şöyle diyor Chantal Akerman: “Bu film annem hakkında; artık bizimle olmayan annem… 1938’de Polonya’dan, pogromlardan ve şiddetten kaçarak Belçika’ya kaçan bir kadın hakkında. Bu kadını yalnızca dairesi içinde görüyoruz. Brüksel’de bir daire. Annemin görmediği, hareket halindeki bir dünyaya dair bir film”...

Akerman, dijital kamerasını kâh eline alıp kâh annesinin evinde bulabildiği düz yüzeylere yerleştirip ev içindeki hareketlerini, konuşmalarını kayda alıyor. Rahatsız olan annelerine kızkardeşi Sylviane ile dönüşümlü bakıyorlar.

Polonya doğumlu, ailesini kaybettiği Auschwitz toplama kampından sağ kurtulan Natalia “Nelly” Akerman ile Chantal Akerman’ın çok özel bir ilişkisi var. Yönetmen, başyapıtı kabul edilen Jeanne Dielman filmi için “anneme bir aşk-filmi” der. Akerman’ın filmografisinde kimi zaman somut olarak kendi annesi, kimi zaman açık veya örtük bir şekilde anne figürü merkezî öneme sahip. Yurdundan edilmiş bir annenin göçebe kızı Chantal Akerman; Güz Sonatı’ndaki gibi annesinin yaralarını taşır. Bu açıdan, “No Home Movie” adı, filme dair bir uyarı niteliği (bu bir ev filmi değil) taşımakla birlikte “evsizliğin filmi” olarak da okumaya açık.

Çekimi ayları kapsayan film, Nelly’nin kötüye gidişini de kayıt altına alır. Yavaş bir ölüm ve kontrol edilmeye çalışılan derin bir acı görürüz. Nitekim Nelly 2014’te 86 yaşında hayatını kaybeder. Kimsesi kalmadığını hisseden Chantal Akerman’ın bu son filmi, Amerika premiyerini Akerman’ın intiharından iki gün sonra 7 Ekim’de New York Film Festivali’nde yapar. No Home Movie, anne babasının ayakkabılarını hiç bağlamamış seyirci için izlemesi kolay bir film değil, bağlamış olanlar içinse daha zor bir film.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.