KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Olayların Gidişi

Olayların Gidişi

Sinema

BİLET AL

Tarih19 Mart 2023

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Olayların Gidişi (Der Stand der Dinge)

Yönetmen: Wim Wenders

Senaryo: Robert Kramer, Wim Wenders, Joshua Wallace

Oyuncular: Patrick Bauchau, Allen Garfield, Isabelle Weingarten, Rebecca Pauly, Jeffrey Kime, Geoffrey Carey (Robert)

Batı Almanya, Portekiz, Fransa, İspanya, Hollanda, Birleşik Krallık, ABD / 1982 / Siyah Beyaz

Dil: İngilizce, Fransızca, Portekizce / Türkçe Altyazılı

Süre: 121 dk.

Alman yönetmen Friedrich Munro, Portekiz'de Amerikan yapımı bir bilim kurgu filminin setindedir. Çektiği film post apokaliptik bir gelecekte ve çöle dönüşmüş bir coğrafyada geçer, bir grup insanın hayatta kalmak için denizi bulmaya çalışmasını anlatır. Fakat insanların suya ulaştıkları en önemli sahneleri çekemeden prodüksiyonun parası biter. Çekim yapacak film de kalmamıştır. Munro onları Portekiz'de bir başına bırakıp Los Angeles'a dönen filmin yapımcısı Gordon'dan haber beklerken, ekip yavaş yavaş seti terk eder. Munro Gordon'a ulaşmak için uğraşır ve çok geçmeden yapımcısının mafyadan saklandığını öğrenir.

Wim Wenders 1981 yılında Francis Ford Coppola'nın davetiyle Amerika'ya gider ve Hammett'ı çekmeye başlar. Wenders ve yürütücü yapımcı Coppola arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle yapım sürecine ara verilir ve Avrupa'ya dönen Wenders, Portekiz'de Olayların Gidişi'ni çeker. Her şeyin ters gittiği ve yapımcının yönetmeni yalnız bıraktığı bu hikâye hiç kuşkusuz Wenders'in Amerika'da yaşadığı hayal kırıklığının da yansımasıdır.

Olayların Gidişi'nde Samuel Fuller, Roger Corman, Robert Kramer gibi yönetmenlere rol veren Wenders, sevdiği başka yönetmen ve filmlere de gönderme yapar. Çoğu eleştirmen ve sinema tarihçisinin Genç Alman Sineması'nın bitiş senesi olarak gördüğü 1982'de çekilen bu filmin yoğun bir umutsuzluk hissinden çıkması, ama aynı zamanda sinemaya bir aşk mektubu olması çok etkileyicidir. Her ne kadar Hammett macerası tatsız sonuçlansa da bu hayal kırıklığının ilham verdiği Olayların Gidişi, Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan'ı kazanır.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.