KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Oyunun Kuralı

Oyunun Kuralı

Sinema

BİLET AL

Tarih10 Aralık 2022

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Oyunun Kuralı (La règle du jeu)

Yönetmen: Jean Renoir

Senaryo: Jean Renoir (senaryo, diyalog), Carl Koch (eş yazar), Beaumarchais (açılış şiiri)

Oyuncular: Marcel Dalio, Nora Grégor, Paulette Dubost, Julien Carette, Jean Renoir, Mila Parély, Roland Toutain, Gaston Modot

Fransa / 1939 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca, Almanca, İngilizce / Türkçe Altyazılı

Süre: 110 dk.

Transatlantik uçuşunu tamamlayarak Paris’e iniş yapan pilot André’yi karşılamaya arkadaşı Octave gelmiş, André’nin sevdiği kadın Christine gelmemiştir. Öte yandan genç pilotun radyoya sıcağı sıcağına verdiği röportajda ilan ettiği hayal kırıklığı, aristokrat Christine ve marki eşi Robert’i pek etkilemiş görünmez. Aristokrat çift, hafta sonu şatolarında verecekleri daveti düşünmektedir. Davet sırasında Robert ile sevgilisi Geneviève, Christine ile André ve Octave, dahası hanımın özel hizmetçisi Lisette ile av hayvanlarına bekçilik eden eşi Schumacher ve arazide kaçak avlanırken yakalanıp uşak olarak işe alınan Marceau’nun ilişkiler yumağı kimliklerin karışmasıyla trajediye evrilecektir.

Tüm zamanların en iyi filmleri listelerinin ön sıralarındaki yerini hiç kaybetmeyen büyük bir klasik olan Oyunun Kuralı, alan derinliği kullanımının ilk ve en çarpıcı örneklerinden. Bu sayede hikâye aynı anda farklı katmanlarda akmaya devam eder. Ses kullanımı da zamanının ötesinde olan filmde diyaloglar yer yer birbirinin ve hatta çevre gürültüsünün üstüne biner.

Bir merkezi ya da kahramanı olmayan hikâye, bir olaydan ziyade bir dünyayı anlatır. Yaklaşmakta olan savaşın hissedilmesi ve anlatılan dünyada hissettirilmesi bakımından “savaşa göndermede bulunmayan bir savaş filmidir.” Fransa’nın egemen sınıfının vurdumduymazlığıyla alay ederken onlara öykünen işçi sınıfından da sözünü sakınmayan film, 1939’da filmin ilham kaynaklarından Figaro’nun Düğünü’yle aynı kaderi paylaşarak yasaklanır.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.