KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Saat Kaç?

Saat Kaç?

Sinema

BİLET AL

Tarih05 Nisan 2024

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Saat Kaç? (Che ora è?)

Yönetmen: Ettore Scola

Senaryo: Beatrice Ravaglioli, Ettore Scola, Silvia Scola

Oyuncular: Marcello Mastroianni, Massimo Troisi, Anne Parillaud

İtalya, Fransa / 1989 / Renkli

Dil: İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 97 dk.

Marcello Mastroianni, yakın dostu ve birlikte çalışmayı en sevdiği yönetmenlerden birisi olan Ettore Scola’nın bu filminde Roma’da yaşayan, başarılı ve zengin avukat Marcello’yu canlandırır. Marcello için mutluluğun anahtarı konforlu bir yaşamdır, buna ulaşmak için çok çalışmıştır ve elinde tutmak için de bu yaşında hâlâ çalışmaya devam etmektedir. Bir gün trene atlayıp karısından ayrıldığından beri pek görüşmediği oğlunu ziyarete gider. Bu ziyaret sırasında oğlunun hayattan beklentilerinin ondan farklı olduğunu keşfedecektir. Michele, askerliğinin bitmesine bir ay kala babasını konuk ettiği bu küçük kıyı kasabasında hayatından memnundur, mutluluğu kurduğu dostluklarda ve onlarla yaşadığı deneyimlerde bulmuştur. Film, babayla oğulun birbirinden farklı yaşamları, beklentileri ve geçmişten gelen kırgınlıklarının sebep olduğu gerilimli anlarla inişli çıkışlı bir seyir izleyen bir günlük serüvenini izler.

Başka birçok filminde birlikte çalıştığı iki oyuncusunu baba oğul rolünde bir araya getiren yönetmen Ettore Scola, olgunluk dönemi eserlerinden sayılan Saat Kaç?’ta sınıf farklılıklarının günlük yaşamdaki tezahürünü ve günlük yaşamın içindeki mizahı ancak onun elinden çıkabilecek bir ustalıkla unutulmaz anlara dönüştürür. Postacı (Il Postino, 1994) filminin yazarı ve başrol oyuncusu olarak tanınan, genç yaşta kaybettiğimiz yazar, yönetmen, aktör Massimo Troisi’nin oğul rolünde, olgunluk çağındaki Marcello Mastroianni’nin ise baba rolünde sade, doğal, incelikli ve son derece uyumlu performanslar sergilediği film Venedik Film Festivali’nde iki başrol oyuncusuna ödül kazandırmıştı.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.