KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Senso

Senso

Sinema

BİLET AL

Tarih06 Haziran 2023

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Senso

Yönetmen: Luchino Visconti

Senaryo: Luchino Visconti, Suso Cecchi D'Amico, Camillo Boito (novella)

Oyuncular: Farley Granger, Alida Valli, Massimo Girotti

İtalya / 1954 / Renkli

Dil: İtalyanca, Almanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 123 dk.

Camillo Boito'nun 1882 tarihli aynı adlı novellasından uyarlanan Senso, 1866’da Üçüncü İtalyan Bağımsızlık Savaşı sırasında, Avusturya İmparatorluğu’nun işgali altındaki Venedik’te geçer. İtalyan milliyetçileri bir opera sırasında işgalci subayları hedef alan bir gösteri düzenler. Kendinden yaşça büyük bir aristokratla evli İtalyan Kontes Livia Serpieri de oradadır ve kontes, gösterinin elebaşı olan kuzeni Marki Roberto Ussoni’nin cezalandırılmasını engellemeye çalışırken Avusturyalı Teğmen Franz Mahler’le tanışır. Mahler’in cinsel cazibesi dışında bir özelliği bulunmasa da bu, mutsuz kontesi esir almaya yeter. Livia onu her bakımdan açıkça sömüren Mahler için her şeyi elinin tersiyle iter ve bu şiddetli tutkunun onu uçuruma sürüklemesine izin verir.

Senso için “Bir opera binasında başlıyor ve bir bakıma oradan hiç ayrılmıyor” diyen Roger Ebert’a göre filmin operaya uyarlanmamış olması hayret vericidir. Nitekim Visconti, operadan başka bir biçime sığmayacak duyguları yansıtmak için Livia rolüne ilk olarak Maria Callas’ı düşünmüştür.

Kaynak eserde, Livia’nın kitaba adını veren hisleri ve şehveti ön plandayken Visconti, aristokrasinin ihanetini vurgulamak üzere Roberto Ussoni karakterini ekler ve savaşı biraz daha ön plana çıkarır. Mahler-Ussoni karşıtlığı, Visconti’nin kişiliğine dair bir ipucu olarak okunmaya açıktır.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.