KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Sisler Rıhtımı

Sisler Rıhtımı

Sinema

BİLET AL

Tarih17 Aralık 2022

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Sisler Rıhtımı (Le quai des brumes)

Yönetmen: Marcel Carné

Senaryo: Pierre Mac Orlan (roman), Jacques Prévert (senaryo ve diyalog)

Oyuncular: Jean Gabin, Michel Simon, Michèle Morgan, Pierre Brasseur

Fransa / 1938 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 91 dk.

Asker kaçağı Jean yeni bir başlangıç umuduyla sisli bir gece vakti kendini liman kenti Le Havre’a atar. Karnını doyurduğu küçük barda, hamisi Zabel’den kaçmış genç Nelly ile tanışır. Jean ve Nelly takip eden günlerde birbirine iyice bağlanır, fakat ne Zabel ne de Nelly’nin peşindeki gangster Lucien onlara rahat vermeye niyetlidir. Jean bütün umudunu o limandan kalkıp Venezuela’ya doğru demir alacak gemide olmaya bağlamış olmasına rağmen Nelly’ye duyduğu aşk ve genç kadının içine hapsolduğu ilişkiler ağı Jean’ı içine çekecektir.

Marcel Carné ile Jacques Prévert işbirliğini pekiştiren filmin olağanüstü atmosferi Trauner tarafından yine stüdyoda yaratılırken görüntü yönetiminde Alman dışavurumculuğunun etkileri seçilebilir. Müziği Maurice Jaubert’e ait filmin oyuncu kadrosu da şiirsel gerçekçiliğin yüzü haline gelen Jean Gabin, Michel Simon, Pierre Brasseur gibi isimlerden oluşuyor.

Hikâyenin neredeyse tüm karakterleri daha iyi bir hayata özlem duysa da her şeyi saran sis onları oldukları yerde tutar: Özgürlük bir yanılsama, kader kaçınılmaz mıdır?

Kara film terimi savaş sonrası Amerikan sinemasında belirgin olan bir tarzı imleyegelse de bugün bu terimin çok daha önce, 1930’lar Fransız şiirsel gerçekçi filmler için kullanılmış olduğunu biliyoruz. Sisler Rıhtımı bu filmlerin başında geliyor.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.