KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Sulardan Kurtarılan Boudu

Sulardan Kurtarılan Boudu

Sinema

BİLET AL

Tarih20 Aralık 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Sulardan Kurtarılan Boudu (Boudu sauvé des eaux)

Yönetmen: Jean Renoir

Senaryo: René Fauchois (oyun), Jean Renoir (senaryo), Albert Valentin (senaryo)

Oyuncular: Michel Simon, Marcelle Hainia, Sévérine Lerczinska, Charles Granval, Jean Dasté

Fransa / 1932 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 85 dk.

Parisli kitapçı Édouard Lestingois bir gün nehir kıyısındaki evinin penceresinden, bir evsizin kendini Seine Nehri’ne atarak intihar etmeye çalıştığını görür ve onu boğulmaktan kurtararak eve getirir. Madem Boudu’nun hayatını kurtarmıştır, öyleyse saçı sakalı birbirine karışmış bu tuhaf adamdan artık o sorumludur. Gelgelelim hane halkının burjuva değerlerini tanımayan Boudu, evin düzenini altüst edecektir.

René Fauchois’nın 1919 tarihli aynı adlı oyunundan uyarlanan film, Renoir’ın adını duyurmasını sağlamıştır. Öte yandan, oyunun merkezinde Lestingois yer alırken filmin merkezinde Boudu vardır ve bu Boudu, oyundakinin aksine özgürlüğünden vazgeçmek konusunda o kadar istekli değildir.

Dönemin sağ basını tarafından anarşist bir saldırı, bir skandal addedilen filmde Renoir, mensubu olduğu burjuvaziye yalnızca konu itibarıyla mesafelenmekle kalmaz, teknik anlamda da yenilikçi bir yol izler. Gerçek mekân çekimleri, kısa ve durağan yerine uzun ve akıcı kamera hareketlerinin yanı sıra sokağa teleskopik bakışı da absürtlük hissini artırır, dahası dönemin Paris’ini “gözetleyebilmemizi” sağlar. Bununla birlikte kır sahnelerinde ressam babası Pierre Auguste Renoir’ın empresyonist izlerini sürmek mümkündür.

Filmin iki yeniden çevriminde Boudu’yu, Gérard Depardieu (Boudu, 2005) ve Nick Nolte’un (Down and Out in Beverly Hills, 1986) canlandırdığını da not düşelim.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.