KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Turna Misali

Turna Misali

Sinema

BİLET AL

Tarih27 Kasım 2022

Saat 14:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Sinematek/Sinema Evi olarak bağımsız Türkiye sineması için de bir alan ve gösterim mecrası yaratma hedefimizi gerçekleştirmek adına, film yönetmenleri ve yapımcılarının her türlü mesleki dayanışmayı geliştirmek, film üretim ve dağıtım koşullarının iyileştirilmesini sağlamak amacıyla bir araya gelerek 2020 yılında kurdukları Film Koop ile işbirliği içinde her Pazar günü 14:00 seansında, son yıllarda Türkiye’de çekilmiş ve yeterli dağıtım olanağı bulamamış filmleri seyirciyle buluşturmayı ve hep birlikte bu filmleri tartışmayı hedefliyoruz.

Gösterimin ardından bir yönetmen yahut sinema yazarının moderatörlüğünde filmlerin yönetmenleri ya da diğer yaratıcılarıyla söyleşiler düzenlemek ve bu söyleşileri, başta sektörde faaliyet gösteren yapımcı, yönetmen ve oyuncular olmak üzere seyircilerimizi de içine alan haftalık buluşmalar haline getirmeyi arzuluyoruz. 

Turna Misali

Yönetmen: İffet Eren Danışman Boz

Senaryo: İffet Eren Danışman Boz, Eyüp Boz

Oyuncular: Sennur Nogaylar, Necmettin Çobanoğlu, Timur Ölkebaş, Zeynep Elçin

Türkiye / 2021 / Renkli

Dil: Türkçe / İngilizce Altyazılı

Süre: 99 dk.

Sarıkeçili Yörükleri'nden Aksak Ailesi’nin otoriter aile reisi Gülsüm Ana, mevsimlik göç için hazırlıklara başlar. Ancak aile üyeleri ve diğer yörükler onunla aynı fikirde değildir. Gülsüm’ün kocası Cemal, göçü bırakıp yerleşik hayata geçmek istemektedir. Gülsüm’ün damadı Mustafa, traktör alıp traktörle göç etmekten yanadır. Gülsüm ise göçün geleneksel şekilde, develerle ve yürüyerek yapılmasında ısrarcıdır. Gülsüm’ün en büyük destekçileri yarım akıllı oğlu Nurettin ve torunu Elif’tir. Gülsüm, ailesini ve diğer yörük ailelerini ikna etmeye çalışırken, valiliğin göçü engelleyeceğine dair bir söylenti yayılmaya başlar. Gülsüm her ne pahasına olursa olsun göç etmeye kararlıdır.

* Gösterimin ardından film ekibiyle Vuslat Saraçoğlu moderatörlüğünde söyleşi düzenlenecektir.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.