KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Videodrome

Videodrome

Sinema

BİLET AL

Tarih18 Aralık 2022

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Videodrome

Yönetmen: David Cronenberg

Senaryo: David Cronenberg

Oyuncular: James Woods, Sonja Smits, Debbie Harry, Peter Dvorsky, Leslie Carlson

Kanada / 1983 / Renkli

Dil: İngilizce, İspanyolca, Japonca, Fransızca, İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 87 dk.

Kulaklıkların hayalleri kaydettiği, insan bedeninin tuhaf makinelere dönüştüğü, medyanın yarattığı halüsinasyonların tek gerçeklik olduğu sıradışı ancak bir o kadar da tanıdık bir kâbus… David Cronenberg 1980’lerin en şoke edici anlatılarından birini sunan Videodrome ile kendisiyle özdeşleşmiş “beden korkusu” (body horror) temasının tipik ve kusursuz örneklerinden birine imzasını atmış; bu kategorize etmesi güç yapımla, korku türünün sınırlarını bir kez daha genişletmiştir. Özel efekt makyajlarıyla da çığır açan Videodrome, bugün belki daha önce hiç olmadığı kadar, içerisinde yaşadığımız kitle iletişim araçları ve medya dünyasının rahatsız edici bir tasviri olarak güncelliğini koruyor.

1980’lerin başında televizyonun radikal bir şekilde güçlenmeye başladığı bir dönemde çekilen film, teknolojiyi insan bedeninin bir uzantısı olarak konumlandırırken dehşetini, insan bedeninin istila edilme, mutasyona uğrama ve kontrolsüz bir biçimde değiştirilme kaygılarından alıyor. Ucuz içerikler yayınlayan bir televizyon kanalının yöneticisi olan Max Renn, yeni ve farklı içerikler ararken Videodrome adlı aşırı şiddet içeren bir işkence programının korsan yayınına rastlar. Ne var ki, Videodrome basit bir televizyon programından çok daha fazlasıdır. Bu yayınların içerisine gizlenmiş tuhaf bir sinyal, izleyen herkeste bir çeşit beyin tümörü yaratarak dehşet verici halüsinasyonların gelişmesine neden olur. Max, Videodrome'u yaratan ve kontrol etmek isteyen güçlerin ortasında, oluşturulmaya çalışılan yeni dünya düzeninde, sanrılarla dolu sarsıcı bir yolculuğa çıkar.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.