KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Zamanın Akışında

Zamanın Akışında

Sinema

BİLET AL

Tarih02 Nisan 2023

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Zamanın Akışında (Im Lauf der Zeit)

Yönetmen: Wim Wenders

Senaryo: Wim Wenders

Oyuncular: Rüdiger Vogler, Hanns Zischler, Lisa Kreuzer, Rudolf Schündler, Marquard Bohm, Hans Dieter Trayer

Batı Almanya / 1976 / Siyah Beyaz

Dil: Almanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 175 dk.

Bruno Winter seyyar bir tamircidir. Arabasıyla küçük şehirleri dolaşır ve sinema salonlarındaki projeksiyon makinelerini onarır. Bir gün yolu Robert Lander ile kesişir. Karısından yeni boşanmış Robert bunalımdadır, hatta Bruno ile karşılaştığı sırada arabasını nehre sürerek intihar etmeye kalkışmıştır. Bu şekilde tanışan iki yalnız adam, Batı ve Doğu Almanya sınırı boyunca beraber yolculuğa çıkar ve bir dizi insanla tanışır.

Wim Wenders'in Yol Üçlemesi'nin son filmi Zamanın Akışında dostluk, sinema ve Almanya üzerinedir. Filmin açılışında sinemacı yaşlı bir adamla yapılan röportajı izleriz. Taşradaki küçük sinemaların ayakta kalmasının giderek zorlaşması Wenders'in film boyunca tekrar tekrar altını çizdiği bir temadır. Wenders'e göre bir zamanlar altın çağını yaşayan Alman sineması, bugün sansasyonel ve seyircinin duygularını istismar eden filmlere teslim olmuştur. “Sinema görmenin sanatıdır” ve dönemin mevcut eğilimlerini düşününce, “böyle filmleri göstermektense sinemaların kapanması yeğdir”.

Cannes Film Festivali'nde FIPRESCI ödülü kazanan Zamanın Akışında, Wim Wenders'in en karakteristik filmlerinden kabul edilir. Arabalara, yolculuğa, harekete, rock’n roll'a ve sinemaya sevgisini aynı anda ortaya koyan bir film çeken Wenders, kimi eleştirmenlerin deyimiyle o tarihe kadarki en büyük yol filmine imza atar.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.