KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Gençlik Sanat Merkezi

Açılış Tarihi 2016

Çalışma Saatleri 10:00 - 18:00

Adres Acıbadem Mahallesi, Nazif Bey Sokak, No: 17 Kadıköy / İstanbul

Telefon 0216 418 60 34 ve 0216 418 60 31

Etkinlik Takvimini Görüntüle

Kadıköy Belediyesi’nin Kadıköy’de yaşayan ve öğrenim gören 14-22 yaş arası gençlerin hizmetine sunduğu Gençlik Sanat Merkezi, binlerce gencin sanatla tanışmasına, kendini keşfetmesine ve sosyalleşmesine aracılık etti, etmeye devam ediyor.

Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi aynı zamanda, çocuklarımıza 14 yıldır hizmet veren Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi’nden mezun olan gençler için de devam niteliğindedir.

Kadıköy Belediyesi’nin Kadıköy'deki tarihi binaların aslına uygun olarak restore edilmesi ve yaşamaya devam etmeleri düşüncesi ile geliştirilen restorasyon projesi çerçevesinde, Nazifbey Sokak’ta bulunan tarihi köşk satın alınarak Kadıköy Belediyesi Gençlik Satan Merkezi binası olarak restore edildi. 1913 yılında Kız Mektebi olarak açılan ve Özdemiroğlu İlkokulu adını alan, bir dönem ikametgâh olarak kullanılan köşk, 2016 yılından beri Kadıköylü binlerce genci ağırladı ve ağırlamaya devam ediyor.

Amacımız-Yöntemimiz

Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi’nin amacı: Gençleri ilgi alanları doğrultusunda yönlendirmek; ufuklarını genişletip yaşam kalitesini artırmak; sosyal ve nitelikli bireyler olarak hayata hazırlamaktır.

Gençlik Sanat Merkezi, Kadıköy gençlerinin kültür ve sanatla buluşma noktasıdır aynı zamanda. Gençler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yaratıcılıklarını da kullanarak, ürettiklerini sunma ve sergileme fırsatı da bulmaktadır. Böylece kültürel, sanatsal ve sosyal gelişimi desteklenen gençler, özgüvenleri yüksek ve daha nitelikli birey olarak kendilerini gerçekleştirebilirler.

Merkeze yeni öğrenci alımı, Ağustos ayında duyurulan tarihlerde EYBS sistemi üzerinden şahsen ve online olarak yapılmaktadır. Şan bölümü dâhil olmak üzere tüm branşlara sınavsız öğrenci alınmaktadır. Tüm bu hizmet ve eğitimler gençlerimize Kadıköy Belediyesi tarafından ücretsiz verilmektedir.

Merkezimizde eğitim Eylül ayının ilk yarısında ilan edilen tarihte başlar. Haziran ayının ikinci haftası son bulur ve üçüncü haftasının sonunda sertifika törenleri ile dönem sona erer. Eğitimler Eylül-Haziran ayları boyunca Pazartesi hariç hafta içi ve hafta sonu olmak üzere, haftada bir gün devam eder. Eğitimler branşına göre bir veya iki yıldır.

BÖLÜMLERİMİZ

Müzik Bölümü

Çalgı bölümümüz: Piyano, Keman, Çello, Vurmalı Çalgılar, Gitar, Flüt, Akordeon, Bağlama, Şan ve Solfej çalışmalarından oluşmaktadır. Eğitim iki yıl sürmektedir. Ders süresi ve kontenjanı branşlara göre değişiklik göstermektedir.

*Herhangi bir çalgı bölümünden 2 yıllık eğitimini tamamlayan öğrenci, tekrar aynı branşta kayıt yaptıramaz. İki yıllık eğitimi tamamlayan öğrenciler orkestra seçmelerine katılabilirler.

*Müzik bölümlerinden birine gelenler, ayrıca Solfej derslerinden de faydalanarak alanlarında daha hızlı ilerleyebilirler.

Dans Bölümü

Salsa, Chacha, Bachata, Merenque ve Kizomba oluşan Latin dansları eğitimi verilmektedir.

Latin Dans figürlerini öğrenirken hem eğlenirler, hem de beyinsel aktivitelerini arttırmış olurlar. Hareketlerin çeşitliği içerisinde kol, adım ve vücut izolasyon şekillerini kavrayabilme potansiyeli, vücutlarını doğru ve esnek bir şeklide kullanma ve kontrol etme becerilerini sağlar.

Yaratıcı Drama

Oyun ve sanat, bir katılımcının gelişimi ve kendini keşfetmesi için en iyi yöntemdir. Yaratıcı Drama, oyun ve doğaçlamalara dayanarak katılımcının sosyal iletişimini güçlendirirken, özgüvenine, uyum sağlamasına ve kendini ifade edebilmesine katkılar sağlarken katılımcının yaratıcılığını geliştirir.

Yaratıcı Yazım Atölyesi

Yazı dünyasına bir giriş yapmak istiyorsanız, daha önce yazıyor ama nasıl yazacağınızı bilmiyorsanız bu çalışma sizi farklı ve yaratıcı bir çalışmaya götürür. Kendi kurmaca metinlerinizi yazarken yaratıcılığınızı daha iyi ortaya koyabilecek; temel yazım, kurgu, metin teknikleri hakkında bilgi düzeyinizi yükselterek edebiyat dünyanızı geliştirir.

Yaratıcı Dans

Beden ve zihin arasında köprü oluşturmak, koordinasyonu arttırmak ve etkin biçimde kişilerarası iletişim kurmayı hedeflemektedir. Bireysel ve grup halinde serbest doğaçlamalar yapabilecek dikkat ve beceriyi geliştirir. Duruş, postur, esneklik gibi çalışmalarla kişinin bedeni ve kendisini ifade biçimini ve güvenini geliştirir. Kişinin hareket hafızasını ve repertuarını genişletir. Oyun oynama kapasitesinin artışına bağlı olarak yaratıcılığın da gelişimi hedeflenir.

Topluluklar

Merkezimizde, derslerin yanı sıra çeşitli etkinlik ve özel gün-bayramlarda sahne alan topluluklarımız da bulunmaktadır. Gençlik Sanat Merkezi’nde ders sürelerini tamamlayan öğrencilerimiz seçmeler sonucunda bu topluluklara katılabilirler.

- Gençlik Sanat Orkestrası

- Gençlik Sanat Korosu

- Klasik Gitar Topluluğu

- Flüt Topluluğu

- Dans Topluluğu

- Tiyatro Topluluğu

Diğer Etkinliklerimiz

Merkezimizde; yukarıda belirtilen ders ve topluluk çalışmalarının dışında Öğrenci Konserleri (Gerek GSM öğrencilerinin, gerekse Kadıköy Bölgesi okullarının öğrencileri) Seminer, Workshop, Atölye, Söyleşi, Resim Sergisi etkinlikleri de yapılmaktadır. Yeni dönem için etkinliklerin tümü bir takvim doğrultusunda duyurulacaktır.

Öğretmen Kadromuz

Gençlik Sanat Merkezi kadrosu, farklı branşta kişisel gelişim çalışmaları düzenleyecek, konusunda uzman öğretmenlerden oluşmaktadır.

Gençlik Sanat Merkezi’nde, alanında üniversitelerden mezun 13 müzik, 2 dans ve 2’de drama bölümü olmak üzere toplam 17 branş öğretmenimiz bulunmaktadır.

Başvuru Bilgileri

*Eğitimler Eylül-Haziran ayları boyunca Pazartesi hariç hafta içi ve hafta sonu olmak üzere, haftada bir gün devam eder. Eğitimler her branşta iki yıldır.

*Her bir öğrenci dönem boyunca sadece bir bölümden yararlanabilir (Topluluklar hariç).

*Dönem başı itibari ile ilk ay 2 çalışmaya gelmeyen veya dönem boyunca mazeretsiz 4 derse katılmayan öğrencinin kaydı silinecektir.

*Merkeze yeni öğrenci alımı Ağustos ayının 3’üncü haftasında (belirlenen ve duyurulan tarihlerdeki kayıtlarla yapılmaktadır) EYBS sistemine giriş yapılarak başlar. Kayıtlar yalnızca online kayıt yapılarak gerçekleştirilmektedir.

*Başvuru için Kadıköy ilçe sınırları dâhilinde ikamet etme veya Kadıköy ilçe sınırları dâhilindeki üniversite, lise ve dengi okullarından birine devam edildiğini gösteren öğrenci belgesi şartı aranmaktadır.

*Merkeze 14-22 yaş arası öğrenciler başvurabilecektir.

* Başvurular her eğitim dönemi öncesi Kadıköy Belediyesi’ne ait görsel mecralarda ve web sitesinde (www.kadikoy.bel.tr) duyurulmaktadır.

*Detaylı bilgi Acıbadem Mahallesi, Nazif Bey Sok. No.17 adresindeki Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi öğrenci işlerinden veya (0216) 418 60 34 numaralı telefondan edinilebilir.

*Detaylı Bilgi için Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezine başvurabilir ya da web sayfamız ziyaret edebilinir.

Gençlik Sanat Merkezi eğitim süreci boyunca hafta içi 11.00-19.00 hafta sonu da 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Derslerin bitiminden yeni eğitim yılı başlangıcına kadar yaz boyunca merkez 08.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır. Merkez 9 derslik, 1 performans salonu ve 1 sergi salonu ile müstakil bahçeli bir binada hizmet vermektedir.