KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Yeldeğirmeni Sanat

Açılış Tarihi 2014

Çalışma Saatleri 12:30 - 18:30

Adres Rasimpaşa Mahallesi İskele Sokak No: 43/1 Kadıköy/ İstanbul

Telefon 0216 337 00 58

Etkinlik Takvimini Görüntüle

Kadıköy Belediyesi, İstanbul kültür-sanat hayatına yeni bir mekan daha kazandırdı. Rasimpaşa Mahallesi’nde 1895 yılında manastır, okul ve kilise olarak inşa edilen Notre Dame du Rosaire Kilisesi, Yeldeğirmeni Sanat adıyla 14 Mart 2014 Cuma günü hizmete açıldı. 

Notre Dame Du Rosaire Kilisesi binası, restorasyon projesiyle 2011 yılında Tarihi Kentler Birliği Yarışması'nda ödüle layık bulunmuştu. Sainte-Euphemie Ortaokulu’nun bir parçası olan Notre Dame Du Rosaire Kilisesi, uzun yıllar okul ve kilise olarak kullanılmış, 1911 yılında geçirdiği yangın sonucunda manastır ve kilise bölümleri büyük ölçüde, okul binası ise kısmen hasar görmüştü. Dönemin Fransa hükümeti onarımı üstlenmişti. Bahçenin kuzeyine yerleşmiş olan okul binası, 1935 yılında Maarif Vekaleti’ne devredilmiş, 1950 yılına kadar 3.Orta Mektep adıyla bilinen okul, daha sonra Mustafa Kemal Atatürk Lisesi adıyla anılmaya başlanmıştı. Kilise, 80’li yıllarda ise spor salonu olarak kullanılmaya başlanmış, 1999 depreminin ardından da tahliye edilmişti. 

Uzun süre atıl durumda olan tarihi bina, Kadıköy Belediyesi’nce kamulaştırılarak restore edildi ve titizlikle yeni sanat mekanı olarak hazırlandı.

19'uncu yüzyıl Tanzimat dönemi tarihsel mimarlık anıtı olan eski Fransız Kilise binası, yeni adıyla Yeldeğirmeni Sanat’ın açılışı 14 Mart 2014 Cuma akşamı yapıldı.

 

Yeldeğirmeni Sanat etkinlikleriyle ilgili aşağıdaki konulara özellikle dikkat etmenizi rica ederiz.

*Yeldeğirmeni Sanat etkinlikleri bilet satışları mobilet.com/tr internet adresinden ve konser günlerinde Yeldeğirmeni Sanat gişesinden yapılmaktadır.

*Yeldeğirmeni Sanat gişesi sadece konser günlerinde, Çarşamba ve Cuma 12.30 - 18.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

*İndirimli biletlerden gaziler, öğrenciler, engelliler ve 65 yaşını dolduranlar yararlanabilir.

*İndirimli bilet alanların, kapıda kimlik göstermeleri zorunlu olup, kural dışı durumlarda ise gişeden fark bilet alınması zorunludur.

*Çocuk etkinlikleri dışında, 7 yaşından küçük çocuklar etkinliklere alınmamaktadır.

*İnternetten alınan biletlerinin iadesi en geç etkinlikten 48 saat öncesine kadar yapılabilir. Gişeden alınan biletler iade edilemez.

*Zorunlu sebeplerle iptal edilen etkinliklerin bilet tutarları iade edilir.

*Farklı kanallarla satışa sunulan bilet ücretlerinden Kadıköy Belediyesi sorumlu tutulamaz.

*Yasalar gereği kapalı alanlarda sigara içilmesi yasak olduğundan, kurumumuzda da bu kural uygulanmaktadır.

*Etkinlik sırasında fotoğraf makinesi, kamera, cep telefonu ve başka bir cihazla kayıt yapılması kesinlikle yasaktır.

*Etkinlikten önce cep telefonlarınızı kapatmayı unutmayınız.

*Yeldeğirmeni Sanat programda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

*Yeldeğirmeni Sanat etkinlikleri hakkında ayrıntılı bilgileri yelsanat.kadikoy.bel.tr adresinden ve 0216 337 00 58 numaralı telefondan alabilirsiniz.

 Web adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/​