KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

HABERLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

HABERLER

Sinematek/Sinemaevi'nde Genç Alman Sineması ve dahası

Sinematek/Sinemaevi'nde Genç Alman Sineması ve dahası

Sinematek/Sinema Evi, 1930’lar Fransa sinemasına damga vuran Şiirsel Gerçekçilik akımının ardından 10 Ocak-31 Mart tarihleri arasında izlenebilecek ana programında Genç Alman Sineması’na odaklanıyor.

Genç Alman Sineması: Kluge, Fassbinder, Herzog, Wenders…

Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle, sinema yazarı Engin Ertan’ın danışmanlığında hazırlanan programda, 1962’de bir grup genç sinemacının yayımladığı Oberhausen Manifestosu ile başlayan ve “Babamızın Sineması Öldü!” sloganıyla tarihe geçen bu akımı keşfetmeye, hatırlamaya, tartışmaya ve daha iyi anlamaya yönelik bir panorama sunmak amacıyla oluşturulan film seçkisinde 15 uzun metraj filmin yanı sıra Oberhausen Manifestosu’nun imzacısı olan sinemacıların çektiği kısa filmler de yer alıyor.

80’ler Türkiye Sinemasında Kadın

1980’lerde Türkiye sinemasında kadın karakterlerin temsili önemli bir değişim geçirdi. Kadınlar bir erkeğin hikâyesinde yan karakter olmanın ötesine geçerek kendi hikâyesinin öznesi hâline geldi, çok boyutlu resmedilmeye başladı, özgürleşti, erdemleri ve zaaflarıyla nefes alıp veren insanlara dönüştüler. Bu filmlerden oluşturulan seçki kapsamında, sinemamızın tartışmasız “kadın filmleri yönetmeni” Atıf Yılmaz’ın Aaahh Belinda!.., Bir Yudum Sevgi ve Asiye Nasıl Kurtulur filmleri, Füruzan ile Gülsün Karamustafa’nın Benim Sinemalarım, Halit Refiğ’in Teyzem, Ömer Kavur’un Kırık Bir Aşk Hikâyesi ve Yavuz Turgul’un Fahriye Abla filmleri yıllar sonra yeniden perdede izlenebilecek.

Sessiz Perşembe: Sinemanın Aykırı Kahramanları

Ekim ayında erken dönem sinemanın sihirbazları Segundo de Chomón ve Georges Méliès ile başlayan canlı müzik eşliğinde Sessiz Perşembe gösterimleri tüm hızıyla devam ediyor. Hollanda Eye Filmmuseum’ın sessiz sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı danışmanlığında hazırlanan yeni programda hayallerinin peşinden giden, güçlü, bağımsız kadın karakterleri merkezine alan Filibus ve Kısaca Phil’in yanı sıra erken dönem sinemanın en önemli komedi figürlerinden Buster Keaton’ın Aşçı, Komşular ve Sherlock Jr. filmleri canlı müzik eşliğinde seyirciyle buluşacak. Müzik programı Okan Kaya danışmanlığında hazırlanan ve ülkemizin modern müzik sahnesinden yetenekli müzisyenlerin doğaçlama performanslarının eşlik ettiği Sessiz Perşembe gösterimleri Kurukahveci Mehmet Efendi’nin değerli katkılarıyla benzersiz birer izleme deneyimine dönüşüyor.

Canlandırmanın Dünü Bugünü

Canlandırma sineması, sinema sanatının ve endüstrisinin önemli bir bileşeni ancak özellikle sanatsal ve entelektüel kaygılarla üretilen bağımsız canlandırma sineması alanındaki üretim yeterince bilinir ve görünür değil. Oysa ülkemizde bu alanda yabana atılmaz bir birikim var. Canlandıranlar Yetenek Kampı ve Canlandıranlar Film Festivali’ni hayata geçirerek yıllardır bu birikimin değerlendirilmesinde ve gelişmesinde önemli bir rol oynayan Canlandıranlar Derneği ile birlikte gerçekleştirilen bu program, Türkiye’den ve dünyadan etkileyici örnekleri bir araya getiren 3 kısa film seçkisi aracılığıyla bağımsız canlandırma sinemasının tarihine bir bakış sunuyor.

FilmKoop İle Bağımsız Türkiye Sineması

Türkiye sineması için alternatif bir gösterim mecrası ve bir tartışma platformu oluşturmak amacıyla FilmKoop işbirliği ile gerçekleştirilen Bağımsız Türkiye Sineması gösterimleri devam ediyor. Pazar günleri 14.00 seansında ekip katılımları ile gerçekleşen FilmKoop buluşmalarının programını https://sinematek.kadikoy.bel.tr/ adresinden, Sinematek/Sinema Evi’nin sosyal medya hesaplarından ve Kadıköy Belediyesi Kültür Sanat Portalı'ndan (http://kultursanat.kadikoy.bel.tr/) takip edebilirsiniz.

Biletler yalnızca Mobilet üzerinden temin edilebilmektedir. Sinematek/Sinema Evi’nin gişesi yoktur.


Fotoğraf Galerisi