KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Asasello Quartet & Henri Sigfridson

Asasello Quartet & Henri Sigfridson

Konser

BİLET AL

Tarih18 Şubat 2024

Saat 20:00

Mekan Süreyya Operası

Kadıköy Belediyesi

Asasello Quartet: Rostislav Kozhevnikov, Barbara Streil (keman), Justyna Sliwa (viyola), Teemu Myöhänen (viyolonsel)

Konuk solist: Henri Sigfridsson (piyano)

Tonedmelisma Müzik Festivali klasik müzik geleneklerine dayanan, farklı müzik kültürlerinin çeşitliliğini ve bedendeki öznel yönleri birbirine bağlayarak dünyada bireysel bir dünya müziği formu geliştirme fikriyle ilk defa İstanbul’da 2022 yılında çağdaş ve klasik müzik için yeni bir festival yaratmak için dinleyicisiyle buluştu ve yolculuğuna Almanya’nın Philharmonie Essen ve Prinzregententheater gibi dünyaca ünlü konser salonlarında devam etti. Tonedmelisma Müzik Festivali bu kez 2000 yılında Basel Konservatuvarı'nda kurulan, aldıkları ödüllerle müzik dünyasında uluslararası tanınırlık kazanan Asasello Quartet ile; oda müziği alanında Gidon Kremer, Ivry Gitlis, Mischa Maisky, Leonidas Kavakos, Patricia Kopatchinskaja, Sol Gabetta ve Johannes Moser ile birlikte önemli çalışmalar yapmış olan piyanist Henri Sigfridsson'ı siz müzikseverlerle, Süreyya Operası’nın ev sahipliğinde buluşturuyor.

Asasello Quartet: 2000 yılında Basel Konservatuarı'nda Walter Levin'in oda müziği sınıfındaki öğrenciler tarafından kurulan yaylı dörtlüsü, Klasik/Romantik repertuarın yanında modern müziğin seçkin yorumcuları olarak isim yapmaya devam ettiler. Dört kurucu üye, Köln Hochschule für Musik und Tanz'da (Köln Müzik ve Dans Akademisi Yüksek Okulu) Alban Berg Quartett ve David Smeyers ile resmi çalışmalarını tamamladı. Çok sayıda övgü ve ödülün yanı sıra proje bursları , grubun orijinal konseptleri gerçekleştirmesine ve yeni fikirleri, kayıt teknikleriyle uygulamaya koymasına izin verdi.

Müzik otoritelerince önemli yer tutan Förderpreis am 7. Internationalen Kammermusikwettbewerb in Bubenreuth (2001), 1. Preis beim Wettbewerb des Migros-Kulturprozentes Zürich (2003), Anerkennungspreis der Rentsch Stiftung (2003), 2. Preis am Hochschulwettbewerb deutscher Hochschulen (2004),Stipendium der Dörkens Stiftung (2007), Internationaler Kammermusikwettbewerb Hamburg (2009),Musikpreis des Verbandes der Deutschen Konzertdirektionen (2010)

gibi aldıkları ödüller Asasello Quartet’e müzik dünyasında uluslararası tanınırlık getirdi.

Dörtlü, 2009 yılından bu yana Paysages projesinde farklı ülkelerden bestecilerin eserlerlerinin arşivlenmesiyle uğraşıyor. Projenin kayıtları sadece internet üzerinden dinlenebilmektedir. 2010'da Venedik'te Mozart ‘ın tüm yaylı dörtlüsü eserlerini sahnelediler. Asasello Quartett'in “1:1 - Hiç duydunuz mu? “ projesi 2010 yılında Alman Konser Yönetmenleri Derneği'nin Müzik Ödülü'ne layık görüldü. Müzisyenler, klasik yaylı çalgılar dörtlüsü formunun danstan filme diğer sanatlarla birleşimi olan yeni konser formatlarıyla ilgileniyorlar.

Henri Sigfridsson: Yıllardır Salzburg Festivali, Beethoven Festivali Bonn, Styriarte, Ruhr Piyano Festivali, Lucerne Festivali, Kissinger Sommer, Augsburg Mozart Festivali, Menuhin Festivali Gstaad ve Lockenhaus gibi birçok uluslararası festivale konuk olmuştur. Vladimir Ashkenazy, Lawrence Foster, Sakari Oramo, Alexander Lazarev, Georg Alexander Albrecht, Volker Schmidt-Gertenbach ve Dennis Russell Davies şefliğinde Zürih Tonhalle Orkestrası, St. Petersburg Filarmoni, Weimar Staatskapelle, RSO Helsinki, Camerata Salzburg ve Stuttgart Oda Orkestrası ile solist olarak performanslar sergilemiştir . 2000 yılından beri düzenli olarak Japonya'ya davet edilmektedir.

Oda müziği alanında Sigfridsson’ un Gidon Kremer, Ivry Gitlis, Mischa Maisky, Leonidas Kavakos, Patricia Kopatchinskaja, Sol Gabetta ve Johannes Moser ile birlikte önemli çalışmaları vardır. Henri Sigfridsson'a ait çeşitli CD kayıtları İsviçreli plak şirketi Novalis yayıncılığında kayıda alınan F. X. Mozart Piyano Konçertoları, Sibelius Piano Works ve Hänssler Classic yayıncılığında satışa sunulan Rachmaninov 2. ve 3. Piyano Konçertoları en göze çarpanlarıdır.

Program:

Ottorino Respighi - Fa minör Piyano Beşlisi (I. Allegro II. Andantino III. Vivacissimo)

Christopher Cerrone - Can’t and Won’t / yaylı çalgılar dörtlüsü için

Dmitri Schostakowitsch - Yaylı dörtlüsü nr. 10/ As-Dur Op. 118

W. Amadeus Mozart - Do minör KV 546 Adagio ve Füg

Leo Ornstein - Piyano Beşlisi, Op. 92

 

Konserin biletleri mobilet.com adresinden temin edilebilir.

Süreyya Operası gişesi yalnızca KBSO etkinliklerinin olduğu Pazartesi günleri, 12.00-20.00 saatleri arasında açılır.

7 yaşından küçük izleyicilerimiz çocuk temsilleri dışındaki temsillere alınmamaktadır.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.