KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Binboğalar Efsanesi

Binboğalar Efsanesi

Müzikal

BİLET AL

Tarih17 Haziran 2023

Saat 20:00

Mekan Süreyya Operası

İKSV 51. İstanbul Müzik Festivali

18.30 -  Konsere Doğru: Michael Ellison ve Evrim Akyay ile “Binboğalar Efsanesi: Romandan Sahneye”

20.00 - "Binboğalar Efsanesi"

Eser: Yaşar Kemal

Müzik: Michael Ellison
Yönetim ve Uyarlama: Simon Jones
Libretto: Yasemin Kuyucaklı, Michael Ellison, Simon Jones
Koreografi: Evrim Akyay
Set ve Kostüm Tasarımı: Ting Huang
Işık Tasarımı: Nigel Edwards
Multimedya Danışmanı: Nohlab

Hezarfen Ensemble
Şef: Can Okan

Oyuncular: Fatma Aydoğan, Erdem Şimşek
Anlatıcılar: Canan Özgür, Feride Büyükdenktaş
Dansçılar: Canberk Yıldız, Chiara Giorda 

Prodüksiyon Amiri: Ümit Özdemir
Prodüksiyon Asistanı ve Fotoğrafçı: Claire Lacout 
Sahne Amiri Asistanı: Argun Çakır 
Video: Tony Judge
Metin Danışmanı: Ayşe Semiha Baban, Sinibaldode Rosa
Prodüksiyon Tasarım Danışmanı: Candaş Şişman, Deniz Kader
Koreografi Danışmanı: Zeynep Tanbay
Orkestra Yönetmenleri: Ulrich Mertin, Michael Ellison
Proje Koordinatörü: Müge Hendekli

Süre: 80 dk. (Arasız)

* Dünya Prömiyeri

* İstanbul Müzik Festivali siparişi

“Benim için dünya bin çiçekli bir kültür bahçesidir, bir çiçeğin bile yok olmasını dünya için büyük kayıp sayarım.” (Yaşar Kemal)

Türkiye edebiyatının büyük yazarı Yaşar Kemal’in destansı romanının müzikli tiyatro uyarlaması, 51. İstanbul Müzik Festivali’nde dünya prömiyerini yapıyor. Yazarın kaleme aldığı en önemli romanlarından biri olarak gösterilen Binboğalar Efsanesi, usta yazara hayranlığıyla bilinen Amerikan besteci Michael Ellison’ın önderliğinde sahnede hayat buluyor. Ellison’ın American Record Guide tarafından “ustalıkla işlenmiş, güçlü ve sürükleyici” olarak betimlenen müziği, değişen ritmik bir dil, çağrışımlarla dolu bir atmosfer ve geniş bir duygusal yelpazeye sahip renklerden oluşuyor. Romanın kültürlerarası etkileşimden doğacak müzikli tiyatro uyarlaması, Süreyya Operası’nda edebiyat ve müzikseverler arasında bir köprü kuracak.

Yaşar Kemal, 1940’larda Çukurova’nın tükenen bir Yörük obasının yaşadıklarından esinlenerek 1971’de yayımladığı romanında, kadim bir kültürün yok oluşunu ve bu süreçte insanın çaresizliğinin boyutlarını dile getirmişti. Asırlardır konargöçer olarak yaşayan Yörüklerin yerleşik yaşam düzenine zorlanmalarının ve yaşadıkları baskıların yarattığı sonuçları anlatan usta yazar; bir toplumun varlık mücadelesini, kendi kimlik, kültür ve yaşam biçimlerini korumaya yönelik gayretlerini sahici bir acıyla yansıttı. Baskılar sonucunda içleri el vermese de yerleşik yaşama geçmeye başlayan Yörüklerin kültürlerindeki bu değişim, Yaşar Kemal’in kaleminde dokunaklı bir öyküye dönüştü.

2012’de Rotterdam Operadagen ve İstanbul Müzik Festivali’nde sahnelenen ilk operası Söyle, Ben Senim-Mevlana ile Türk geleneksel enstrümanlarının çağdaş müziğe benzeri görülmemiş bir entegrasyonunu gerçekleştirerek bir ilke imza atan besteci Michael Ellison, 2016’da İstanbul Müzik Festivali’nin siparişi üzerine Yaşar Kemal’in bir diğer romanı Deniz Küstü’den yola çıkarak ikinci operasını bestelemişti. Ellison, Binboğalar Efsanesi için bu araştırmayı geliştirerek Anadolu enstrümanları ve sesleri için yeni bir yön tayin ediyor. Michael Ellison’ın müziğini, metin ve rejide Simon Jones, koreografide Evrim Akyay, videoda NohLab ve Can Okan’ın şefliğindeki Hezarfen Ensemble tamamlıyor. Bu ortak çalışmayla hayat bulacak dünya prömiyeri, festival seyircilerine ender tanıklık edebilecekleri müzikal ve görsel bir tecrübe yaşatacak. Türkiye'nin önde gelen çağdaş müzik grubu Hezarfen Ensemble'ın kurucu ortağı ve eş direktörü de olan Michael Ellison, gelenekselliği çağdaş ve klasik bir duyarlılıkla harmanlayan kendine özgü müzikal anlatısı ile festivale renkli bir perspektif katacak.

Bu proje, Avrupa Birliği'nin Horizon 2020 araştırma ve yenilik programı kapsamında Avrupa Araştırma Konseyi'nden (ERC) fon almıştır. (Sözleşme: 648810)

Biletler, passo.com.tr adresinden temin edilebilir.

7 yaşından küçük izleyicilerimiz çocuk temsilleri dışındaki temsillere alınmamaktadır.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.