KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Gedik Filarmoni Orkestrası

Gedik Filarmoni Orkestrası

Konser

BİLET AL

Tarih29 Mart 2023

Saat 20:00

Mekan Süreyya Operası

Aydınlanma, Caz Çağı Ve Bugün

Gedik Sanat

Gedik Filarmoni Orkestrası

Şef: Cem Mansur 

Flüt: Cem Önertürk

Konserden önce saat 19.30'da Şef Cem Mansur ile konser üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

Gedik Filarmoni Orkestrası, Mart ayı konserinde yine bir ilk seslendiriliş, bir klasik senfoni ve bir 20'nci yüzyıl şaheserini bir araya getiriyor.

“Caz Çağı” diye anılan 1920’lerde birçok besteci bu yeni müzikten esinlenmiş ve heyecanlarını eserlerine yansıtmışlardı. Darius Milhaud, Amerika dışında Caz modasının en yoğun yaşandığı Paris’te, “İsveç Balesi” adlı topluluk için “Dünyanın Yaradılışı” adlı, benzeri o güne kadar duyulmamış bir müzik yaratmıştı. Picasso ve Matisse’in Afrika maskelerine duydukları merakın belki de müzikteki karşılığı olan bu eser, alışıla gelmiş orkestrasyon kavramlarını hiçe sayan, ama caz dilini bir yandan da klasik formlarla birleştirmeyi başaran tuhaf ama harikulade bir eser.

Gedik Filarmoni Orkestrası ve Anadolu Nefesli Beşlisi’nin flüt sanatçısı Cem Önertürk, ülkemizde yeni müziğe en samimi şekilde gönül vermiş, sınır tanımayan bir virtüöz. Genç besteci Mehmet Özkan’ın bu konser için bestelediği Flüt Konçertosu, onun nefesiyle hayata geçiyor.

Mozart’ın son üç senfonisini yeniden düşündüğümüz konser dizimizde bu mucizelerin en bilinen, ama en esrarengiz olanına, 40. Senfoni’ye sıra geldi. Bu senfoni için karanlık ile aydınlığın birbirlerini şaşırtıcı şekilde tamamladıkları en önemli eser desek abartmış olmayız. Son üç senfoni gibi, neden bestelendiği ve bestecinin yaşamı boyunca çalındığına dair bir kanıt olmayan, buğulu ve esrarengiz girişi ve barok çağa saygı niteliğindeki füg bölümüyle “Adagio ve Füg” programı tamamlıyor.

Aydınlanma’dan Caz Çağı üzerinden günümüze uzanan bir müzik yolculuğuna bekliyoruz.

Program:

D. Milhaud - “La Création du Monde” (1923)

M. Özkan - Flüt Konçertosu (Dünya Prömiyeri)

W. A. Mozart - Adagio ve Füg K.546

W. A. Mozart - Senfoni No.40 K.550

 

Konserin biletleri 29 Şubat’ta satışa çıkacaktır.

Biletler, biletix.com adresinden temin edilebilir.

7 yaşından küçük izleyicilerimiz çocuk temsilleri dışındaki temsillere alınmamaktadır.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.