KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Giselle

Giselle

Bale

BİLET AL

Tarih22 Kasım 2023

Saat 20:00

Mekan Süreyya Operası

İstanbul Devlet Opera ve Balesi

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin 2023-24 sanat sezonunda sahneye koyacağı Giselle, Fransız besteci Adolphe Adam'ın müzikleri üzerine Jean Coralli-Jules Perrot-Marius Petipa koreografisiyle, kırsal yaşam biçimi ile olağandışı dünyayı bir arada işleyen, aşkın yüceliği ve tutkunun vazgeçilmezliğini vurgulayan romantik balenin en önemli yapıtlarından biridir.

Eser ilk kez 28 Haziran 1841'de Paris'teki Salle Le Peletier’de bulunan Ballet du Théâtre de l’Académie Royale de Musique’de sahnelenmiştir. Doğaüstü ögelerle dolu olan Giselle balesi, dans etmeyi çok seven, genç ve güzel, bir o kadar da utangaç Giselle adında bir köylü kızı ile kendisini ona "Loys" adlı bir çiftçi olarak tanıtan ve Giselle’e delicesine aşık olan Kont Albrecht’in trajik ve romantik hikayesini konu alır.

Aşk, hüsran, ölüm, vicdan azabı, kavuşamama ve yeniden birleşme düşü ekseninde geçen Giselle; tüm bu ‘imkansız aşk’, ‘zengin erkek - fakir kız’ gibi dramatik konuları ve ikinci perdede gerçek dışı, fantastik olayları anlatırken gerek koreografide gerekse görsellikle seçilen estetik dil sayesinde, romantik balenin baş yapıtlarından biri haline gelmiştir.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin bu yıl yeniden repertuvarında yer verdiği Giselle balesini Zeynep Sunal Öngün sahneye koyuyor.

Orta Çağ'da, Ren yakınlarında, bağlar içinde bir köy. Köylüler şenlikten önce, kalan son salkımları toplamak için bağlara gitmektedir. Silezya Kontu Albrecht, masum ve güzel bir köylü kızı olan Giselle'den hoşlanmaktadır. Kurlandiya Dükü'nün kızı Bathilde ile nişanlı olmasına rağmen, Giselle'i elde etmek için kendisini ona 'Loys' adlı bir çiftçi olarak tanıtır. Loys'un gerçek kimliğinden habersiz olan Giselle de onun aşkına karşılık verir. Öte yandan Hilarion adlı diğer bir çiftçi de Giselle'e aşıktır; 'Loys'un güvenilmez biri olduğuna dair Giselle'i ikna etmeye çalışır. Aynı şekilde Giselle'in oldukça koruyucu olan annesi Berthe de kızının Loys ile gireceği romantik bir ilişkinin, zaten hassas olan sağlığını daha da bozacağından korkmaktadır. Ancak Giselle hiçbir uyarıyı dikkate almaz. Kalbi zayıf olduğu için, diğer köylüler gibi üzüm toplamaya gidemez ve evde oturmayı tercih eder. Ancak dansa tutkuyla bağlı olan genç kız, çok iyi dans etmektedir. Köylüler onun bu yeteneğine hayrandır. İçlerinde Bathilde ve babasının da bulunduğu bir grup asilzade köye gelir. Köylüler onları büyük bir coşkuyla karşılar. Bu şölen sırasında Giselle'in ağırbaşlı duruşu Bathilde'yi etkiler ve Bathilde, Giselle'e bir kolye hediye eder. Hilarion ise Albrecht'in kılık değiştirirken saklamış olduğu kılıcını bularak Giselle'e verir ve böylelikle gerçekte onun bir asilzade olduğunu kanıtlar. Şölene katılan herkes büyük bir şok yaşamaktadır. Bathilde hemen Giselle'e Albrecht ile nişanlı olduğunu söyler. Gerçeği öğrenen Giselle'in zayıf kalbi daha fazla dayanamaz ve Albrecht'in kollarında can verir.

İkinci perde Giselle'in mezarının bulunduğu ormanda geçer. Hilarion, Giselle'in mezarı başında matem tutmaktadır. Sevdikleri erkekler tarafından ihanete uğramış ve düğünden önce ölmüş kızların ruhları olan Wililerin gelişiyle Hilarion korkup kenara çekilir. Wililer, gece yarısı mezarlarından fırlayarak dansa başlayan ve karşılarına çıkan her erkeği yorgunluktan ölünceye kadar dans ettiren ruhlardır. Kraliçeleri Myrtha'nın emriyle Wililer, Giselle'in aralarına katılması şerefine dans ederler. Albrecht mezara çiçekler getirir. Bu sırada Giselle'in ruhu belirir ve Albrecht Giselle'den af diler. Diğer yandan Wililer, Hilarion'u köşeye sıkıştırır. İlk önce Hilarion'u dans ettirerek öldürür, sonra da Albrecht'i ölünceye kadar dans etmeye mahkûm ederler. Ancak Giselle'in Albrecht'e karşı hissettiği aşkın gücü Albrecht'i korur. Giselle, Wililerin güçlerini yitirdiği sabahın ilk ışıklarına dek Albrecht ile dans eder. Daha sonra Giselle'in ruhu gözden kaybolur. Albrecht güneşin doğuşu ile baş başa kalır. Sonsuz aşkın gücü onu kurtarmıştır.

Biletler biletinial.com adresinden temin edilebilir.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.