KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Nemeth Quartet

Nemeth Quartet

Konser

BİLET AL

Tarih15 Nisan 2023

Saat 20:00

Mekan Süreyya Operası

Kadıköy Belediyesi

Nemeth Quartet

Gülen Ege Serter (keman), Şeniz Serter (keman), Pınar Basalak (viyola), Mutlu Varlık Kocaili (çello)

Prens Lobcovitz’in siparişi üzerine 1798-1800 yılları arasında bestelenen ve kendisine ithaf edilen op.18 yaylı dörtlülerin altıncısı sonat formundadır. Eserin ilk bölümünde 1.keman ve çellonun diyaloğu dikkati çeker. İkinci bölümde birinci keman lirik bir tema ile başlar. Devamında minör tona geçilerek beklenmedik vurgular havayı karartır. Neşeli bir bölüm olan 3.bölümde ritim oyunları ve senkoplar göze çarpar. Bestecinin melankoli adını verdiği dördüncü bölüm bu eserin dönüm noktasıdır. Ağır başlayan bölümün ardından Alman halk dansını çağrıştıran iyimser bir hava duyulur. Ağır ve dansın üstüste duyulmasının ardından Prestissimo bir final ile eser sona erer.

“1969/70 A. Adnan Saygun’nun öğrencisi olduğum yıllarda uluslararası bale dağarcığına giren ilk eserim olan ve sevgili eşim Işıl’a ithaf etmiş olduğum Judith adlı balemden sonra, bale, opera, konçerto, senfonik, solo ve türlü formalarda bestelediğim eserlerin ardından, dünyanın pandemiyle mücadele ettiği dönemde yazdığım eserler arasında, yaylı sazlar Streich Quartet benim Op:33-1.Quartet’imdir. Adını da bu münasebetle Pandemi veya Covid Streıch Quartet olarak da düşünmedim değil. Bu eserimi, Atatürk’ümüzün daha o yıllarda bile çok değer verdiği Türk Kadınlarını da düşünerek, bu eserimin ilk icrası Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda olması vesilesiyle büyük bir içtenlikle, çok başarılı bulduğum, nadir yetişen kadınlarımız ve gerçek 'Cumhuriyet Çocukları' Nemeth Quartet’e ithaf ediyorum. Dilerim dinleyiciler de bu eserden hoşnut kalırlar. En iyi dilek ve sevgilerimle.” (Çetin Işıközlü)

Program:

L.v. Beethoven - Quartet op.18 no:6

                             Allegro con brio

                             Adagio

                             sherzo-Allegro

                             Adagio-Allegretto

Ç. Işıközlü - “Streich Quartet” Op.33 (Dünya Prömiyeri)                          

                      Adagio (appasionato), Allegro moderato

                      Adagio

                      Andante, Allegro moderato, Scherzo.

 

Arasız yaklaşık 60 dakika sürecek olan konserin biletleri 15 Mart’ta satışa çıkacaktır.

Biletler, mobilet.com adresinden temin edilebilir.

Süreyya Operası gişesi yalnızca KBSO etkinliklerinin olduğu Pazartesi günleri, 12.00-20.00 saatleri arasında açılır.

7 yaşından küçük izleyicilerimiz çocuk temsilleri dışındaki temsillere alınmamaktadır.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.