KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Rumuz Goncagül

Rumuz Goncagül

Müzikal

BİLET AL

Tarih05 Aralık 2023

Saat 20:00

Mekan Süreyya Operası

İstanbul Devlet Tiyatrosu

Yazan: Oktay Arayıcı
Yöneten: Zafer Algöz

Dekor Tasarımı: Nur Sinem Mete
Kostüm Tasarımı: Burcu Melek Bozan
Işık Tasarımı: Önder Arık
Dramaturg: Derya Özer
Müzik: Timur Selçuk
Müzik Direktörü: Rahim Ozan Demir
Koreografi: Kerem Kuraner

Oynayanlar: Dilek Güven, Eylem Yıldız, Efe Erkekli, Duygu Gökhan, Erdoğan Aydemir, Engin Delice, Ahmet Dizdaroğlu, Uğur Keleş, Aydın Orak, Kağan Kahraman

Müzisyenler: Bayramcan Boy (ud), Ercan Yalazgan (klarnet), Ahmet Bekir Bağcı (keman), Harun Uğur Kaya (kanun), Berat Melemez (ritim), Şebnem Bilge (vokal)

Tiyatromuzun önemli yazarlarından Oktay Arayıcı, Rumuz Goncagül oyunu ile 70’li yılların sonlarında değişen sosyal yapının ve ekonomik hayatın etkisiyle adını, varlığını ve çaresizliğini çözmeye çalışan kadınların sıkışmışlığını çağdaş bir orta oyunu dünyasından anlatır. Timur Selçuk da müzikleri ile bu dünyaya eşlik eder.

İstanbul’un tarihi semtlerinden birinde eskimiş olan bir evde kızı Gülsün ile yaşayan İnsaf Hanım, kocasından kalma emekli maaşı ile geçinemeyince kendi kiracı olduğu evin bir odasını Sıtkı’ya kiralar.

İçine düştüğü geçim sıkıntısı ve toplumsal baskılara bir de giderek değişip dönüşen kent hayatının zorluğu eklenince İnsaf Hanım, bu sıkışmışlığın içinden kendince bir çıkış yolu bulur ve kızının bir evi, bir güvencesi, bir yuvası olması için “Goncagül” rumuzu ile gazeteye ilan-ı mektup yazar. Ancak ilana talip iki yüz altmış bir adet mektup gelince hepsiyle görüşmeye yetişemeyeceğini anlayan İnsaf Hanım, kiracısından yardım ister. Sıtkı, anne kıza yardımı kabul eder ve talipliler ile o da görüşür. Sonrasında ise olaylar bir anda içinden çıkılmaz bir hale gelir.

Gizlice sevdiği Sıtkı’nın aşkından habersiz olan Gülsün, beklediği sevgiyi ararken eve gelen taliplilerin tek derdinin çıkar olduğunu ve aldatıldığını anlaması ile umutsuzluğa düşse de, güvendiği sevgiye tutunur. Tam mutlu oldukları sırada ise hepsini büyük bir sürpriz beklemektedir.

 

Biletler, biletinial.com adresinden temin edilebilir.

7 yaşından küçük izleyicilerimiz çocuk temsilleri dışındaki temsillere alınmamaktadır.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.